Sportredaktionen på C More ska hbtq-certifieras
Alla i redaktionen ska utbildas av RFSL

TV-kanalen C More kommer att låta samtliga medlemmar på deras sportredaktion genomgå en så kallad hbtq-certifieriering för att bli bättre på att bemöta alla människor på ett likadant sätt.
Certifieringen utförs av RFSL (Riksförbundet för homosexuellas, bisexuellas, transpersoners och queeras rättigheter) och innebär:
"Genom en certifiering av er arbetsplats får ni konkreta verktyg för att kunna arbeta systematiskt med likabehandling, bemötande och mänskliga rättigheter.
Certifieringen ger en ökad kunskap om hbtq, samhällsnormer samt vilka konsekvenser dessa normer har för hälsa och livsvillkor hos hbtq-personer."
Bland andra orgaisationer inom sportvärlden som har hbtq-certifieras finns bland annat Östersunds FK och Svenska amerikansk fotbollförbundet skriver DN.