Senaste

Starz jobbar på uppföljare till Weeds

Mer dödsknarks-TV till folket!

Weeds avslutades 2012 efter 8 säsonger, men det verkar som att berättelsen om familjen Botwin ännu inte är över. Lionsgate, som äger kanalen den amerikanska Starz, meddelade i samband med sin senaste kvartalsrapport att Starz håller på att utveckla en uppföljare till Weeds. Uppföljaren kommer utspela sig tio år senare och vi kommer få följa familjen Botwin i en tid där marijuana blir allt mer accepterat och lagligt att hantera.

Mary Louise-Parker kommer återvända som Nancy Botwin och kommer även agera exekutiv producent för serien och Victoria Morrow, som tidigare jobbat med originalserien, kommer skriva manus.

När Weeds-uppföljaren kommer ha premiär är för tillfället okänt, men lär ske inom något år. Weeds finns för övrigt i sin helhet på Netflix och Viaplay.

Film & TV, Nyhet, weeds, starz, dödsknark, marijuana

041.3°

Läs gärna våra regler!