Senaste

Sveriges Radio sänder Kraschen

Dramakomedi om dotcom-eran

Isak Hejlmskog spelar kodaren Tony i Kraschen.

Foto: Micke Grönberg / Sveriges Radio

Idag börjar P1 i Sveriges Radio sända den nya dramakomedin Kraschen som handlar om it-boomen på det glada 90-talet och den efterföljande dotcom-kraschen som drog igång lagom till det nya årtusendet.

Sveriges Radio skriver själva om Kraschen:
"Dramaserien “Kraschen”, ett tidsdokument över det glada 90-talet och dess IT-bubbla. Det här var ju en tidsperiod fylld av entusiastiska entreprenörer som ville jobba med world wide web och Malin Axelsson, huvudförfattare och regissör, har gjort ett tidsdokument i form av en dramakomedi, delvis improviserad, om den här tiden och de som var med. Vi får följa ett fiktivt IT-företag, Webtarget, från dess start, uppgång och kraschlandning."
I rollerna hörs bland andra Linda Skugge, Kajsa Mellgren och Johan Stael von Holstein. Artisterna Rebecca & Fiona har även skrivit en tidstypisk eurotechnolåt direkt för serien.

Vill ni inte lyssna på Kraschen i P1 så hittas första avsnittet här och de resterande fem avsnitten på länken nedan.

Film & TV, Övrigt, sveriges radio, p1, kraschen, dramakomedi, radiosändning

Läs gärna våra regler!