Senaste

Tinder börjar göra tv

Vill pyssla med annat än dejting?

Foto: Tinder

Dejtingtjänsten Tinder har precis avslutat inspelningarna av sin första tv-serie vilket verkar vara en del av en större satsning inom underhållningsinudstrin rapporterar nyhetsbyrån Reuters.

Exakt vad Tinders tv-satsning ska resultera i är än så länge lite oklart. Källor med insyn i det hela uppger att Tinders ägare, dejtingföretaget Match.com, ser bland annat tv-produktion som en del av större strategisk plan som Match.com planerar att presentera lite närmare någon gång i framöver.

Tinders första tv-serie beskrivs som någon slags apokalyptisk historia blandat med lite relationsdrama. Att Tinder och Match.com ger sig in in tv-världen är antagligen inte helt oväntat då Match.com majoritetsägs av IAC Group. IAC startades ursprungligen av Hollywood-legendaren Barry Diller och äger media- och internetföretag i över hundra länder.

Bilden ovan kommer från när Tinder lanserads till Apple TV för tre år sedan.

Film & TV, Nyhet, tinder, tv-serier, match.com, dejting, swipe night

Läs gärna våra regler!