Senaste

Trailer för Cult Massacre: One Day in Jonestown

Dokumentär om massmordet i Jonestown

National Geographic har gjort en dokumentärserie om det stora massmordet som skedde i Jonestown, Guyana, 1978. Sammanlagt dog över 900 personer i en massförgiftning som orkestrerades av sektledaren Jim Jones och hans medarbetare i sekten Folkets Tempel.

I Cult Massacre: One Day In Jonestown går National Geographic igenom vad som hände i Jonestown innan 1978 fram till den dagen då sektmedlemmarna drack den cyanidspetsade drycken som ledde till deras död. I dokumentären medverkar före detta sektmedlemmar som överlevde, såväl som Jim Jones son Stephan Jones.

Cult Massacre: One Day In Jonestown kommer att börja visas på Hulu i USA den 17 juli. Om den dyker upp på Disney+, eller någon annan tjänst eller kanal, här i Sverige finns det än så länge inga uppgifter om.

Film & TV, Dokumentär, national geographic, Cult Massacre: One Day in Jonestown, jim jones, sekt, kult, dokumentär

Läs gärna våra regler!