Senaste
Foto: IBM

Autonoma båten Mayflower tog sig till Nordamerika

Dock inte till den hamnen man ursprungligen siktade på

Nyhetsbyrån AP rapporterar att det lite otursförföljda projektet "Mayflower Autonomous Ship" nu har korsat Atlanten helt på egen hand. Tanken var att "Mayflower Autonomous Ship", som även kallas för "Mayflower 400", skulle tagit sig från brittiska Plymouth till amerikanska Plymouth redan 2020, 400 år efter originalskeppet Mayflower gjorde samma resa. Detta sköts dock upp till 2021 men då fick båten problem och försöket fick abrytas.

Tidigare i år kom dock Mayflower iväg från Storbritannien och har nu gått i land i Nordamerika. Man fick dock byta slutdestination och istället för att ta sig till hamnen i amerikanska Plymouth har nu båten gått i land i kanadensiska Halifax, något man gjorde då den rutten var kortare än den man ursprungligen hade tänkt att ta.

Mayflower 400 är cirka 15 meter lång och försedd med teknik från IBM som gjort det möjligt för båten att ta sig från Europa till Nordamerika på egen hand.

Fordon, Båtar, mayflower, ibm, båtar, autonoma båtar, självkörande båtarVia mas400.com

Läs gärna våra regler!