HetasteSenaste

Doroni H1-X är en VTOL-farkost för två

Siktar in sig på konsumentmarknaden

Ett amerikanskt företag som heter Doroni Aerospace har utvecklat en VTOL-farkost som man hoppas ska kunna intressera dem som är sugna på en egen "flygande bil".

Till skillnad från många andra VTOL-företag, som primärt utvecklar farkoster avsedda för taxitrafik, tänker sig Doroni att deras eldrivna H1-X-modell ska användas av de som själva vill flygpendla till jobbet eller använda farkosten för nöjesflygning. H1-X har plats för en pilot och en passagerare. Räckvidden uppges ligga på 160 km på en laddning och den ska komma upp i en topphastighet på lite över 190 km/h.

Doroni hoppas kunna börja sälja H1-X till kunder någon gång under 2028 och priset förväntas landa på cirka 400.000 dollar, motsvarande cirka 3,7 miljoner svenska kronor. Doroni har testflugit prototypmodellen H1 tidigare och tester med H1-X ska inledas längre fram.

I videoklippet ovan presenterar Doroni H1-X lite närmare.

Fordon, Flygplan, Doroni, H1-X, VTOL, eldrift, transport, innovationVia finance.yahoo.com

Läs gärna våra regler!