Senaste

Navi är en vattenskoter som svävar på vattnet

Med hydrofoilteknik

Det svenska företaget Awake Boards, som vanligtvis tillverkar eldrivna surf- och hydrofoilbrädor, har presenterat vattenskotern Navi som använder sig av hydrofoilteknik. Det innebär att Navis chassi under drift kommer att ligga ovanför vattenytan, något som leder till lägre motstånd från vattnet, lägre bullernivåer och en framfart som kan bli mjukare och mer kontrollerad.

Navi går att få med två olika batteripaket som erbjuder en drift på upp till 1,5 respektive 3 timmar. Topphastigheten tros ligga på runt 50 km/h. Det finns möjlighet att åka en eller två personer på upp till sammanlagt 250 km på Navi.

Här nedanför hittas ett kort klipp från när Awake Boards presenterade Navi på den tyska båtmässan "boot Düsseldorf". Längre ner hittas ett klipp med renderade bilder på Navi. Det finns tyvärr inga klipp tillgängliga där Navi faktiskt körs på vatten, något som skulle vara intressant att se.

Awake Boards planerar att börja leverera Navi i augusti. Den kommer att kosta cirka 40.000 euro, motsvarande cirka 424.000 kronor.

Fordon, Övrigt, Awake Boards, Navi, vattenskoter, hydrofoil, brädor, boot DüsseldorfVia newatlas.com

Läs gärna våra regler!