Senaste

Vespa Elettrica börjar säljas i oktober

Den eldrivna skotern äntligen klar för marknaden

Foto: Piaggio Group

Piaggio Group har meddelat att man kommer att börja sälja sin elektriska Vespa Elettrica på den europeiska marknaden i oktober.

Piaggio visade upp konceptet Vespa Elettrica redan 2016 och tanken var att den skulle börja säljas förra året. Exakt varför inte den tidsplanen höll finns det inga uppgifter om men nu är hur som helst Elettrica snart redo att börja glida runt i europeiska städer. Nästa år kommer Piaggio Group även att börja sälja Vespa Elettrica i USA och Asien skriver företaget i ett pressmeddelande. Man nämner inget om vad den eldrivna skotern kommer att kosta förutom att den kommer att bli en av Vespas dyrare modeller på marknaden.

Vespa Elettrica har en räckvidd på 100 kilometer på en batteriladdning. Piaggio Group kommer eventuellt även att släppa hybridmodellen Vespa Elettrica X framöver där batteriet kan ta skotern cirka 50 kilometer medan en bensindriven generator kan ge skotern ytterligare 150 kilometers räckvidd.

Fordon, Mopeder, skoter, vespa, Elettrica, säljstart, piaggio group

Foto: Piaggio Group

Läs gärna våra regler!