Disneys streamingtjänst släpps i slutet av 2019
Kommer heta Disney+

Disney har levererat rätt lite information om deras kommande streamingtjänst, men nu har vi fått reda på när vi kommer få börja streama Disney-material av olika slag och vad streamingtjänsten kommer heta. I ett Twitter-inlägg skriver Disney att release kommer ske i slutet av 2019 och tjänsten kommer gå under namnet Disney+.
Disney avslöjade även att de jobbar på två nya serier i Marvel- och Star Wars-universumen. Star Wars-serien kommer handla om Cassian Andor från Rogue One och Diego Luna kommer reprisera sin roll som rebellen. Serien kommer utspela sig innan händelserna i Rogue One.
Den nya Marvel-serien kommer fokusera på Loki med Tom Hiddleston som spelar huvudrollen. När denna serie kommer utspela sig är för tillfället oklart.
Disney skriver att release kommer ske i USA, så vi får vänta och se om streamingtjänsten kommer dyka upp samtidigt i Sverige.
Disney ska göra en andra tv-serie om Star Wars
Kommer att sändas på Disney+

Loki får en egen tv-serie
Marvels asagud dyker upp på Disney+
