E-handlare måste lägga in en "ångerknapp"
För att göra det enklare att häva ett köp

I sommar kommer de som driver e-handelstjänster att bli tvingade att lägga in en funktion som ska göra det enklare för konsumenter att ångra sina inköp, rapporterar Dagens Industri.
En så kallad "ångerknapp" är en del av en proposition från förra året som kommer efter ett EU-direktiv från 2023 vars syfte är att öka konsumentskyddet. Tanken bakom den tekniska funktionen är att det ska bli enklare för konsumenter att ångra sitt köp i upp till 14 dagar efter att det genomförts. Regeringen skrev i ett pressmeddelande om ångerknappen förra året:
"Konsumenter ska också enklare kunna utöva sin ångerrätt. Därför föreslås en teknisk funktion, en så kallad ångerknapp, som en konsument ska kunna använda för att ångra ett avtal. Knappen ska gälla avtal om finansiella tjänster och andra varor och tjänster som redan i nuläget omfattas av ångerrätt och som ingås genom ett onlinegränssnitt."
Senast den 19 juni måste e-handlare ha lagt in en ångerknapp, eller motsvarande funktion, på sina e-handelsplatser.

Läs gärna våra regler!