Ekonomiappen Tink stänger ner
Ska pyssla med annat framöver

Den svenska ekonomiappen Tink meddelar idag att man kommer att stänga ner sin tjänst för svenska konsumenter för att framöver fokusera på andra typer av ekonomiska tjänster. I ett mail skriver Tink:
"Vi har bestämt oss för att helhjärtat fokusera på att erbjuda vår open banking-teknik till andra banker, fintechbolag och startups – inte bara i Sverige utan över hela Europa. Med det sagt är det också dags att säga farväl till alla våra älskade användare av Tink-appen i Sverige. Även om vi tycker att det känns svårt så har tiden tyvärr nu kommit."
De svenskar som idag använder Tink-appen kan så göra det fram till 15 december 2020. Därefter kommer tjänsten stängas ner och användarnas konton raderas. Om ni läsare har tips på andra liknande appar som kanske kan fungera som ersättare till Tink så får ni gärna skriva en rad eller två om det i kommentarerna.
Tink lanserades 2013 som en tjänst där användare kunde hålla reda på sina ekonomi. Betaljätten PayPal investerade förra året 10 miljoner euro i Tink och planerade då bland annat att använda Tinks teknik för att för att koppla samman användares PayPal-konton med konton i användarna banker. Om det kan ha göra något med Tinks beslut att nu stänga ner sin tjänst finns det inga uppgifter om men det är väl inte omöjligt att så är fallet.
iOS
Håll koll på ekonomin med Tink
App som håller koll på dina utgifter och din budget

PayPal går in med 106 miljoner kronor i Tink
Svensk ekonomiapp får investering från betaljätte

Betala räkningar direkt i Tink
Populär ekonomiapp uppdaterad
