Senaste

Havskablar från Meta och Google drabbade av förseningar

På grund av konflikter i Röda havet

Bild från ett annat av Googles kabelbyggen

Foto: Google

Nyhetsbyrån Bloomberg rapporterar att både Google och Meta har drabbats av förseningar i byggandet av två massiva havskablar vilka man planerar att använda för datatrafik när de väl är klara.

I Metas fall handlar det om kabeln 2Africa, en kabel som är planerad att gå runt i stort sett hela Afrika samtidigt som den har knytpunkter i både Europa, Mellanöstern och Indien. Googles kabel Blue-Raman består egentligen av två kablar med knytpunkter i Europa samt Mellanöstern och Indien.

I båda fallen ser det ut som om förseningarna primärt uppstått på grund av konflikter i Röda havet mellan Afrika och Mellanöstern. Det ska framför allt handla om att kabelläggarna attackerats av missiler som tros komma från Houthirebellerna i Jemen.

Metas 2Africa-kabel var tänkt att vara klar i år medan Googles Blue-Raman skulle ha stått klar redan förra året. När kablarna nu kan bli färdiga och tas i drift finns det än så länge inga uppgifter om.

Internet, Övrigt, Google, Meta, Bloomberg, 2Africa, Blue-Raman, Röda havet, Houthirebellerna

Metas 2Africa-kabel

Foto: Meta

Läs gärna våra regler!