Mass-bannsdags på r/ThanosDidNothingWrong
Hälften av följarna kommer försvinna

I samband med att Avengers: Infinity War släpptes så startades det en ny subreddit vid namn ThanosDidNothingWrong där det postades en stor mängd pro-Thanos-memes. För en tid sedan slängde en användare upp ett inlägg där användaren föreslog att banna hälften av undersidans användare för att få en perfekt balans. Moderatorerna på sidan tyckte att det lät som en bra idé, men att mass-banna så många användare slumpmässigt i ett svep visade sig vara ett smärre problem. Och problemet blev inte precis mindre när subredditen blev mer och mer populär.
När idén kläcktes var det endast 120.000 prenumeranter, men den siffran ligger nu på 625.000. Detta ledde till att modsen har varit tvungna att vända sig till Reddits utvecklare för att ta fram ett verktyg som kan välja ut användare helt slumpmässigt och blocka deras tillgång till ThanosDidNothingWrong.
För en tid sedan meddelade moddarna att allting var redo för en mass-bann och det kommer ske någon gång idag. För att göra livet lite mer spännande har gänget inte meddelat när det kommer ske. Josh Brolin, som spelar Thanos i Avengers: Infinity War, har hoppat på händelsen och gav nyligen sin välsignelse till det legendariska ögonblicket.
Internet, Reddit, reddit, thanosdidnothingwrong, avengers



Läs gärna våra regler!