Senaste

Mozilla petar in Have I Been Pwned i Firefox

Lättare att hålla kontot säkert

Have I Been Pwned är en användbar databas som låter dig se om ditt konto kan vara i farozonen för att bli hackat. Nu har Mozilla meddelat att de kommer leverera ett nytt säkerhetsverktyg i framtida versioner av Firefox som använder sig utav Have I Been Pwned-databasen för att göra livet lite säkrare för dig.

Mozilla har haft liknande funktion tidigare som varit kopplad till Have I Been Pwned, men då kunde du endast få en avisering om information om en specifik epostadress dök upp på någon skurkaktig databas. Den nya funktionen kommer leverera betydligt mer information om vilken data som kan ha läckt och ger dig även tips på hur du skulle kunna förbättra din situation.

Firefox Monitor, som den nya funktionen heter, kommer börja rulla ut till 250.000 användare i USA redan nästa vecka och troligtvis kommer fler användare få tillgång till funktionen inom kort.

Internet, Verktyg, firefox, have i been pwnedVia thenextweb.com

040.3°

Läs gärna våra regler!