Nu kommer shopping till Copilot
Handla direkt från Microsofts AI-assistent

Microsoft har presenterat en ny e-handelsfunktion till sin AI-assistent Copilot som man kallar för "Copilot Checkout". Med funktionen blir det möjligt för Copilot-användare att leta upp och handla olika saker direkt via AI-assistenten.
Både inköp och betalning kommer att gå helt sömlöst enligt Microsoft och användaren kommer aldrig ens att se leverantörens eller betaltjänstens webbplatser. På betalsidan och e-handelssidan har Microsoft bland annat inlett samarbeten med PayPal, Shopify, Stripe och Etsy. Bland leverantörer som är anslutna till Copilot Checkout finns än så länge Urban Outfitters, Anthropologie och Ashley Furniture.
Copilot Checkout är än så länge bara tillgängligt för amerikanska Copilot-användare. Här nedanför hittas ett kort klipp som visar hur funktionen fungerar.



Läs gärna våra regler!