Senaste

OpenAI visar upp SearchGPT

Vill börja konkurrera med Google på riktigt?

AI-företaget OpenAI visade igår upp en prototyp till en sökmotor som man gett namnet "SearchGPT". Sökmotorn är än så länge på prototypstadiet och i ett blogginlägg skriver OpenAI att den är utvecklad för att testa sökfunktionalitet med deras AI-modeller kombinerat med information från webben. Företaget skriver vidare om SearchGPT:

"Getting answers on the web can take a lot of effort, often requiring multiple attempts to get relevant results. We believe that by enhancing the conversational capabilities of our models with real-time information from the web, finding what you’re looking for can be faster and easier."

Det verkar inte som om OpenAI planerar att släppa SearchGPT som en fristående sökmotor. Initialt planerar man att testa SearchGPT med ett litet antal användare för att senare integrera sökmotorn i deras AI-assistent ChatGPT.

Internet, Tjänster, openai, searchgpt, chatgpt, sökmotorer, artificiella intelligens, perplexityVia engadget.com

Läs gärna våra regler!