Senaste

Safari testar stöd för USB-inloggning

Logga in säkrare med Apples webbläsare

USB-nyckeln Titan Key

Foto: Google

I den senaste utvecklarversionen av Apples webbläsare Safari så har man implementerat stöd för hårdvaruinloggning. Det innebär att användarna kan logga in på olika tjänster på nätet med hjälp av en USB-nyckel.

Att använda ett hårdvarulås för att logga in på webbtjänster är betydligt mycket säkrare än att förlita sig på traditionella lösenord då hårdvarunyckeln oftast är svårare att komma över för obehöriga. Både Mozillas webbläsare Firefox och Googles webbläsare Chrome implementerade stöd för USB-inloggning tidigare i år.

Safaris senaste utvecklarversion med stöd för hårdvaruinloggning går att hitta på länken nedan. När den nya funktionen släpps officiellt finns det än så länge inga uppgifter om.

Internet, Verktyg, safari, webbläsare, webauthn, usb-inloggning, hårdvarunyckelVia engadget.com

Läs gärna våra regler!