Svenska e-handlare nöjda med nya Kina-avgifter
Blir nog lite lättare att konkurrera nu

Idag blev det klart att portoavgifterna för paket som skickas från Kina höjs från 1 mars och det verkar vara något som de svenska e-handlarna uppskattar.
Vi har tidigare rapporterat att postorderföretaget Hobbex ställde sig positiva till de nya portoavgifterna för paket från Kina och Breakit har tagit sig ett snack med Kajsa Knapp som var med och grundade Coolstuff. Även de verkar vara nöjda och Knapp säger till Breakit:
– Vi trodde aldrig att det skulle gå så snabbt. Håller det så är det jättebra. Vi välkomnar konkurrens, det tycker jag är bra, men då får det vara på liknande villkor.
PostNords nya avgifter för paket från Kina som börjar gälla 1 mars innebär att det kommer att kosta 75 kronor att skicka ett paket där varan värderas till mindre än 1500 kronor och 125 kronor för paket som innehåller varor som värderas till över 1500 kronor. Till dessa avgifter tillkommer en momsavgift på den beställda varan på 25 procent.

Läs gärna våra regler!