Senaste

Twitter öppna upp Spaces för fler användare

Alla som har över 600 följare kan nu testa Twitters Clubhouse-klon

Foto: Twitter

Twitter fortsätter att släppa in fler användare till sin diskussionstjänst Spaces, den Clubhouse-liknande tjänsten som man började rulla ut i liten skala i slutet av förra året.

Nu meddelar Twitter att alla användare som har över 600 följare kan börja testa Spaces, tjänsten där man kan dra igång privata chattrum och bjuda in andra till diskussioner som förs via tal. Till skillnad från konkurrenten Clubhouse så finns Spaces tillgänglig till både iOS och Android.

Twitter meddelade även att man planerar att göra det möjligt för sina användare att börja sälja en slags biljetter som ger andra tillgång till de privata rummen på Spaces. Det kan antagligen vara en tjänst som framför allt kändisar och andra populära twittrare kan komma att göra sig en hacka på när väl detta lanseras.

Internet, Twitter, twitter, spaces, community, gruppchatt, clubhouse

Läs gärna våra regler!