Webbsida låter vem som helst prata med ryssar
Berätta för dem vad som händer

Samtidigt som Rysslands myndigheter gör det svårare och svårare för invånare att ha koll på vad som faktiskt händer i världen genom att begränsa, eller till och med blockera, plattformar som Instagram och Twitter har polska programmerare kommit på något smart. Squad303 är nämligen en webbsida som låter vem som helst skriva till ryssar.
Webbsidan genererar ett slumpmässigt nummer eller e-postadress som du kan kontakta. Databasen den använder sig av innehåller 20 miljoner telefonnummer och 140 miljoner e-postadresser. Sedan Squad303 startade 6 mars ska användare ha skickat cirka sju miljoner sms och två miljoner mejl, som bland annat innehåller mängder med bilder och videor från kriget i Ukraina. Webbsidan har fått sitt namn efter Royal Air Forces 303 Fighter Squadron som flög för RAF under andra världskriget. 303:an spelade en avgörande roll i slaget om Storbritannien.
För ryssar kan det vara farligt att ens svara på sådana meddelanden som kan komma från denna webbsida, videor har visat hur rysk polis stoppar folk på gatan för att leta igenom deras telefoner.






Läs gärna våra regler!