Senaste

iPhone-försäljningen slår nytt rekord

Sålde nio miljoner enheter under helgen

I fredags släpptes de nya iPhone-modellerna 5S (bilden) och 5C och inte helt oväntat så meddelar Apple idag att man har slagit nytt försäljningsrekord i helgen.

De båda modellerna har sammanlagt sålts i över nio miljoner exemplar sedan i fredags. Det kan jämföras med öppningshelgen av iPhone 4S då man sålde fyra miljoner enheter och iPhone 5 som sålde fem miljoner första helgen på marknaden. Apple uppger inte hur de nio miljoner enheterna som såldes i helgen har fördelats mellan de två nyintroducerade modellerna.

I ett pressmeddelande uppger Apple även att över 200 miljoner iOS-apparater kör Apples senaste mobila operativsystem iOS 7. Enligt Apple ska det vara den största och snabbaste mjukvaru-uppdateringen genom tiderna.

iPhone, Hårdvara, statistik, iphone 5s, iphone 5c, försäljning, det går bra nu

Läs gärna våra regler!