Annons
tisdag 23 januari 2024
Apple bötfälls i Ryssland
För att ha missbrukat sin marknadsposition
Foto: Hussam Abd / Unsplash
Rysslands konkurrensmyndighet FAS (Federal Antimonopoly Service) meddelade igår att Apple dömts att betala 1,2 miljarder rubel, motsvarande cirka 140 miljoner kronor i böter. FAS anser att Apple har missbrukat sin marknadsledande position när det gäller betalningar i appar, något som Apple har kritiserats för på flera andra marknader.Apple dömdes även förra året att betala böter på motsvarande 125 miljoner tkronor då FAS ansåg att Apple missbrukar sin ställning på mobilmarknaden. Apple slutade sälja hårdvaru-produkter på den ryska marknaden kort efter det att Ryssland invaderade Ukraina. Flera av Apples tjänster är dock tillgängliga för ryssar som köpt Apple-produkter innan Apple drog sig ur Ryssland.
reuters.com
Mac,
Övrigt,
apple,
ryssland,
böter,
podcast,
krig,
invasion
68°0Apple pausar försäljningen i RysslandÄr djupt oroade över den ryska invasionen av Ukraina60°0Apple tar bort Ryssland största sociala media från App StoreVK:s app och utvecklarkonto är borttagna33°0Ryssland vill inte att tjänstemän använder iPhonesInför Rysslands presidentval 202410°0Apple bötfälls i RysslandFör att någon snackade om kriget i Ukraina i en podcast
25.6°
0Wille Wilhelmsson
tis. 23 jan 2024, 17:20
Apple Music höjer ersättningen för låtar i rumsligt ljud
Med tio procent
Apple Music meddelar att artister nu kommer att få en bonusutbetalning på upp till 10 procent i royalties för alla låtar som är tillgängliga i rumsligt ljud. Detta gäller från och med utbetalningen i slutet av januari. Detta görs för att uppmuntra artister att mixa och ladda upp sina låtar i Dolby Atmos.Antalet låtar som släpps och finns tillgängliga i Dolby Atmos har ökat markant, med en ökning på 5.000 procent sedan funktionen lanserades 2021 för Apple Music.
9to5mac.com
Mac,
Apple Music,
bonusutbetalning,
royalties,
rumsligt ljud,
Dolby Atmos
42.5°
0Hugo Engström
tis. 23 jan 2024, 09:40
Foto: Apple
Apple kan ha sålt 180.000 Vision Pro i helgen
Analytiker spekulerar
I fredags blev det möjligt att köpa Apples VR/AR-headset Vision Pro och det verkar som en hel del faktiskt hostade upp de 3500 dollar en enhet kostar. Apple-analytikern Min-Chi Kuo skriver i ett blogginlägg att han tror att Apple kan ha sålt 160.000-180.000 Vision Pros under helgen. Han baserar detta på siffror om hur många Vision Pro som kan ha tillverkats samt leveranstiderna för Vision Pro. Leveranstiderna ska ha ökat till 5-7 veckor bara några timmar innan det blev möjligt att köpa Vision Pro, något som indikerar att den första batchen av Vision Pro sålde slut förhållandevis snabbt. Huruvida intresset för Vision Pro håller i sig även framöver återstår att se. Mycket hänger nog på vad de som nu köper headsetet har att säga om det och upplevelserna det erbjuder. Även om 180.000 enheter är en rätt så imponerande siffra så kan det nämnas att Metas VR-headset Quest 2, som går att få för en tiondel av kostnaden av vad ett Vision Pro kostar, hade sålt i 18 miljoner exemplar i mars förra året.
engadget.com
Mac,
Övrigt,
apple,
vision pro,
virtual reality,
augmented reality,
försäljningsstatistik
28°0Nu kan man förbeställa Vision ProSå här fungerar det! 59°0Apple visar upp Vision ProApples AR-headset är här!35°0Så fungerar Vision ProApple har släppt en liten tour
30.3°
0Wille Wilhelmsson
mån. 22 jan 2024, 19:40
Så här mycket väger Vision Pro
Tur att batteriet är externt
Foto: Apple
Apples Vision Pro väger mellan 600 och 650 gram, bekräftar företaget. Detta är lägre än Metas toppmodell Quest Pro, men tyngre än Quest 3, trots att Vision Pro inte har något internt batteri. Vision Pro använder sig istället av ett externt batteri, som exempelvis kan stoppas i byxfickan. Detta väger 353 gram. Variationen i vikten för själva headsetet beror på vilken konfiguration av huvudband eller Light Seal som användaren väljer.Så här mycket väger övriga headset från andra tillverkare: Valve Index: 810 gram Meta Quest Pro: 722 gram Apple Vision Pro: 600-650 gram PlayStation VR2: 560 gram Meta Quest 3: 515 gram Meta Quest 2: 503 gram
Mac,
Vision Pro,
Apple Vision Pro,
Meta Quest Pro,
Meta Quest 3,
vikt
35°0Så fungerar Vision ProApple har släppt en liten tour
34.8°
0Hugo Engström
mån. 22 jan 2024, 09:40
Så gör man Vision Pro
Är det så här snyggt i fabriken?
Det är mycket Vision Pro nu, men det får ni leva med. Det är inte så ofta som Apple släpper en helt ny produkt ändå. Hur som helst så har Apple nu släppt en liten film om hur Vision Pro tillverkas. I den regisserade varianten av tillverkningen är det snyggt och trevligt och helt tomt på människor. Var den tillverkas berättar man inte.
Mac,
Vision Pro,
Apple,
Film,
Tillverkning,
Regisserad variant
38.3°
0Roger Åberg
lör. 20 jan 2024, 14:30
Nästa sida
TeknikInternetMacMobilPCPrylVetenskapMotorBilarMotorcyklarBåtarEldrivetLastbilarSamhälleAIEkonomiBrottHälsaSpelXboxPlaystationNintendoBrädspelPopkulturFilmTV-serierTrailersOm FeberRedaktionenTipsaAnnonseraStatistikFeber++
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration