Appar spårar användare i iOS även om de sagt nej
Facebook säger dock att det fortfarande påverkar deras omsättning

Med iOS 14.5 lanserade Apple en funktion som skulle göra det svårare för företag att spåra användare utanför deras egna appar. Exempelvis spårar företag som Snapchat, Instagram och Facebook användare på diverse sätt även utanför deras appar. Alternativet som lades till i iOS 14.5 gav användare alternativet att tacka nej till "tillåt att appar begär att få spåra".
Framförallt var Facebook väldigt högljudda när funktionen lanserades, då de ansåg att detta förhindrade dem att samla in data för riktad reklam. Vid en tidpunkt ska företaget till och med ha övervägt att stämma Apple. Facebook sade i ett blogginlägg så sent som i förrgår att deras affärsmodell fortfarande påverkas av den nya funktionen i iOS. De allra flesta som presenteras med valet att bli spårad eller inte tackar inte helt oväntat nej.
Vissa appar, som till exempel Subway Surfers, har dock kommit på smidiga sätt att undvika de nya reglerna. Just den appen började istället skicka information som en enhets internetadress, hur mycket minne som är ledigt, volymnivå och batterinivå till ett utomstående reklamföretag (Chartboost 29). Detta är information som kan användas för att identifiera en användares iPhone och kan tillåta Subway Surfers att se vilka andra appar du som användare använder. Vilket kan användas för att rikta reklam eller dylikt.



Läs gärna våra regler!