Apple råkar bekräfta ny produkt i supportvideo
Spårbrickorna AirTags verka vara på ingång
Nu har det läckt ut lite information som ser ut att bekräfta att Apple utvecklar en slags spårbrickor, brickor som ska kunna fästas på nyckelknippor och annat för att sedan spåras upp via mobilen. Det är i en läckt supportvideo som Apple nu raderat där det nämns något som Apple kallar för "AirTags", se skärmdump nedan.
Det har ryktats om att Apple hade en Tile-konkurrent på gång sedan rykten om att iPhone 11 skulle förses med ett UWB-chip började florera i höstas. iPhone 11 fick som bekant ett UWB-chip vilket i dagsläget inte används särskilt mycket i iPhone 11. Med Ultra Wide Band-chip har iPhone 11 möjlighet att upptäcka de så kallade AirTags på upp till tio meters avstånd men om AirTags även förses med Bluetooth så kan detta utökas till cirka 30 meter. UWB ska dock ge en betydligt mycket exaktare positionering än vad Bluetooth har möjlighet att göra.
Apple har själva inte bekräftat att man utvecklar AirTags och det finns i dagsläget heller inga uppgifter om när vi skulle kunna få se ett par sådan. Av skärmdumpen nedan att döma så verkar det hur som helst vara på gång och kanske hade Apple tänkt sig att presentera dessa på sin numera halvt-om-halvt inställda WWDC-konferens som skulle arrangerats i början av juni.

Apple ryktas släppa spårningspryl som kan fästas på grejer
Så att du hittar grejer när du tappat bort dem

Rykte
Nu vet vi lite mer om Apple Tags
Brickor som håller koll på var dina prylar är

Apple ställer inte in sin utvecklarkonferens
Men väljer att flytta den online
