Carl Peis Nothing köper upp Essential
Andy Rubins mobil kan få nytt liv

2017 presenterade Android-pappan Andy Rubins nya företag Essential en sprillans ny mobiltelefon. Det blev tyvärr företagets enda sålda mobiltelefon på grund av låga säljsiffror blandat med en skvätt kontrovers. Nu verkar det dock som att Essential kan leva vidare under Carl Peis nya satsning Nothing.
I januari lade Peis nya företag vantarna på både Essentials varumärke och logotyp. Huruvida Nothing även lade vantarna på Essentials patent och IP:n är för tillfället okänt. Det är också okänt vad Nothing ska göra med Essential-grejerna, men med tanke på Peis tidigare uttalande om att Nothing ska leverera ett nytt ekosystem av smarta enheter, så kan det vara bra att ha en central kontrollenhet i telefonform till försäljning.
Hur som helst. Vi får se vad som händer med Essential och Nothing i framtiden. Nothing kommer släppa ett par trådlösa hörlurar under sommaren och fler produkter kommer dyka upp under andra halvan av 2021.
Här är Essential Phone
Andy Rubins nya alster

Andy Rubin smygvisar ny telefon med minimal skärmkant
Borde visas upp ordentligt inom kort

Essential börjar sälja Pure White-version av Phone
Bättre sent än aldrig

Essential Phone såldes endast i 88.000 exemplar
Aj, aj, aj, aj

Framtiden oklar för Essential Phone
Uppföljare till Ph-1 nerlagd

Essential plockar bort en tredjedel av arbetsstyrkan
Framtiden ännu mer oklar

Essential släpper dongel för hörlurar till sin mobil
Om man verkligen vill köra trådade hörlurar

Det här är nya Essential Phone
Riktigt, riktigt konstigt format

Mobiltillverkaren Essential lägger ner
Det blev ingen konstig telefon
