Senaste

EU vill inte begränsa roaming till 90 dagar

Nytt förslag kom idag

Foto: Giampaolo Squarcina / flickr

EU-kommissionen uppger att man inte planerar att begränsa hur många dagar EU-medborgare ska kunna få avgiftsfri roaming när de besöker andra EU-länder.

Detta sa man under en presskonferens idag och det är ett svar på det tidigare förslaget där man angav att avgiftsfri roaming bara skulle gälla 90 dagar om året, något som skulle påverka till exempel veckopendlare mellan Sverige och Danmark negativt. På grund av detta beslutade EU-kommissionen att dra tillbaka det ursprungliga förslaget och ta fram ett nytt.

Enligt det nya förslaget finns det ingen tidsgräns för hur många dagar man får roama i ett annat EU-land. Det är dock fortsatt tänkt att den avgiftsfria roamingen bara ska gälla om man besöker ett annat EU-land temporärt och alltså inte om man bor där permanent. Det vill säga man ska inte kunna teckna ett mobilabonnemang i Sverige och sedan använda detta för avgiftsfri roaming om man till exempel flyttar till Danmark.

EU-kommissionen förväntas fatta det formella beslutet om avgiftsfri roaming i EU 15 december i år.

Mobil, Business, roaming, eu, mobilavgifter

Läs gärna våra regler!