Senaste
Foto: Apple

Här är iPhone 14 Pro

Får ny 48 megapixel-kamera – och kommer i lila

Det verkar som att de riktigt intressanta uppdateringarna för årets iPhone hamnar i Pro-modellerna.

Notchen som vi levt med på iPhone sedan 2017 byts nu ut mot "Dynamic Island", som är ett litet kamerahål i pillerform. Någonting lite smart som Apple gjort med detta är att använda det för olika designelement i gränssnittet, som när laddning sätts igång eller ett inkommande samtal. Skärmen runt om ska vara den bästa någonsin i en iPhone och den högsta ljusstyrkan ska nå upp till 2000 nits. Skärmen får också för första gången för en iPhone always-on, tack vare den nya skärmen som kan gå ner i endast 1 Hz.

Till skillnad från vanliga iPhone 14 får 14 Pro det nya A16 chippet, som baseras på 4 nm-arkitektur. Precis som iPhone 14-modellerna får 14 Pro även en ny funktion som gör det möjligt att skicka meddelanden via satellit, så länge du bor i USA eller Kanada.

Kameran får sig en stor uppdatering till en 48 megapixel med "quad-pixels", vilket innebär att Apple kombinerar fyra pixlar för att skapa en 12 megapixel-bild. Detta ska leda till upp till två gånger bättre prestanda i lågt ljus. Nu går det också att välja mellan 0,5x, 1x, 2x och 3x "optisk zoom". För proffsen går det nu att fota i ProRAW med 48 megapixlar, vilket lär producera riktigt fina bilder, och stora filer. Ultravidvinkelkameran ska även den prestera tre gånger gånger bättre i lågt ljus.

iPhone 14 Pro och 14 Pro Max kommer i färgerna rymdsvart, silver, guld, djuplila. Förbeställningar drar igång 9 september och leverans startar 16 september. 14 Pro kostar från 14.995 kronor och 14 Pro Max kostar från 16.495 kronor. Alltså någon tusenlapp dyrare än förra årets modeller.

Mobil, Apple, apple, iPhone 14 pro, apple event

Foto: Apple

Läs gärna våra regler!