Senaste

LG presenterar G7 ThinQ

LG:s nya flaggskepp är typ här!

Som utlovat har LG presenterat LG G7 ThinQ, vilket är företagets nya flaggskepp med lite AI, läpp och flådiga kamerafunktioner.

Telefonen är utrustad med en 6,1 tum stor LCD-display med 19,5:9 i bildförhållande och upplösningen 1440 x 3120 pixlar samt läpp för att rymma sensorer och kamera. På insidan sitter det ett stycke Snapdragon 845, 6GB ram och upp till 128GB lagring. Batteriet ligger på 3000mAh. Utöver det är enheten utrustad med en ordentlig högtalare och kan dunka upp ljud till 100dB, vilket är rätt imponerande för en telefon.

På baksidan sitter det dubbla kameror på 16MP och fingeravtrycksläsare. Kamerorna använder sig utav AI för att leverera en bättre upplevelse. Enligt LG ska kameran kunna identifiera motiv och scener och justerar inställningarna för att bäst passa dessa.

Information om svensk release finns för tillfället inte, utan vi kommer få vänta till 18 maj för att få reda på pris och releasedatum här i Sverige.

Lite hands-on-videor om telefonen har ni här nere. Bland annat är det The Verge, MKBHD, Dave Lee och PocketNow som fått leka med luren.

Mobil, LG, lg, g7 thinq

038.4°

Läs gärna våra regler!