Oxygen OS 10 rullar ut till OnePlus 6 och 6T
Bättre sent än aldrig!

I samband med OnePlus 7T-presentationen levererade företaget lite info om när Oxygen OS 10 skulle släppas till äldre OnePlus-enheter. Då sades det att mjukvaran skulle börja rulla ut till 6 och 6T i oktober, men de planerna gick åt fanders och OnePlus sköt upp releasen. Nu har gänget äntligen lanserat den nya mjukvaran och användare som kör OnePlus 6 och 6T kommer få tillgång till nymodigheterna inom kort.
Oxygen OS 10 kommer med en rad förändringar och förbättringar. Bland annat nytt gränssnitt med fler modifieringsmöjligheter, ny geststyrning, förbättrad integritetsfunktioner och bättre aviseringshantering.
I vanlig ordning kan det dröja ett tag innan uppdateringen trillar in på din telefon, men om du vill snabba upp processen så kan du testa att använda en VPN-tjänst och placera dig i Tyskland eller Kanada och sedan försöka ladda ner uppdateringen.