Senaste

MWC 2025 PetPhone är en "smartphone" för husdjur

Med en reklamvideo Tommy Wiseau hade varit stolt över

Telekomtillverkaren GlocalMe har under MWC 2025 lanserat vad de kallar "den första smartphonen designad för husdjur". Det handlar om ett avancerat halsband, kallat "PetPhone", som är utrustat med sensorer och hälsoövervakningsfunktioner. I videon ovan, med grymt röstskådespeleri, ser vi hur djuren kan prata med sina ägare.

GlocalMe hävdar att halsbandet kan känna igen specifika ljud och beteenden hos husdjuret, till exempel om det skäller eller är upprört. Om halsbandet upptäcker oro kan ägaren använda ett tvåvägs röstsystem för att "ringa" djuret och lugna det med sin röst, eller spela upp förinspelade meddelanden.

PetPhone har också spårningssensorer som använder GPS, AGPS, LBS, Wi-Fi, Bluetooth och radar för att övervaka husdjurets position i realtid. Ägaren kan se djurets rutt på en live-karta och få notiser om djuret lämnar fördefinierade "säkra zoner". Halsbandet kan också spela upp ringsignaler för att underlätta lokalisering.

Priset förväntas ligga mellan 186 och 280 euro, beroende på modell, när det släpps i slutet av 2025.

Mobil, Övrigt, GlocalMe, PetPhone, MWC, husdjur, smartphonedesign

Läs gärna våra regler!