Senaste

Rykte Pixel 4 kanske får radarchip från Googles Project Soli

Styr telefonen med gester i luften

Illustration av Project Soli

Foto: Project Soli

Det är fortfarande många månader innan Google kommer att presentera Pixel 4 officiellt men redan nu börjar det flyta upp rykten runt telefonen varav ett är lite extra intressant. 9to5Mac har varit i kontakt med källor som uppger att Pixel 4 eventuellt kommer att förses med ett radarchip från Googles Project Soli.

Google började arbeta på radarchippet Project Soli för fem år sedan. Då snackade man om att tekniken kunde användas för att styra mobiler, smartklockor och annat genom att göra gester i luften. Sedan dess har det inte snackats så mycket mer om Project Soli före Google tidigare i år uppgav att man forfarande arbetade med det hela.

Även XDA Developer har varit i kontakt med källor som uppger att Pixel 4 kan komma att få ett radarchip från Project Soli. Funktionerna som detta ska ta hand om sägs kallas för "Aware" men vad för funktioner det är tänkt att man ska utföra med hjälp av gester i luften är än så länge lite oklart.

Här nedanför kan ni kolla in Googles presentation av Project Soli från 2015.

Mobil, Google, pixel 4, rykte, project soli, radar, awareVia arstechnica.com

Läs gärna våra regler!