PTS skjuter upp 5G-auktionen
Efter beslut från förvaltningsdomstolen
Post- och telestyrelsen (PTS) skjuter nu upp den 5G-auktion som var tänkt att dra igång idag efter det att Förvaltningsdomstolen beslut igår innebar att de båda kinesiska företagen Huawei och ZTE kan komma att få delta i denna.
Det hela sker efter att Huawei i förra veckan överklagade PTS beslut om att de inte skulle få delta i auktionen när de svenska 5G-licenserna fördelades bland Sveriges operatörer. PTS skriver i ett pressmeddelande:
"PTS har därför meddelat de operatörer som är godkända att delta att den planerade auktionen inte inleds tisdag den 10 november. PTS kommer att fortsätta analysera förvaltningsrättens beslut och ser över möjligheterna att inleda auktionen så snart som möjligt."
Bakgrunden till att PTS uteslöt Huawei och ZTE från att delta i auktionen beror på att Säkerhetspolisen och Försvarsmakten bedömt att de kinesiska leverantörerna kan utgöra ett säkerhetshot för Sverige.
När PTS nu kommer att inleda den redan försenade 5G-auktionen är än så länge oklart.
Ingen 5G-utrustning från Huawei och ZTE i Sverige
Tre, Tele2, Telenor, Telia och Teracom får delta i 5G-auktion

Huawei överklagar PTS 5G-beslut
Vill kunna sälja 5G-utrustning till svenska operatörer

5G-auktion befaras försenas ytterligare
Kanske kan dröja ytterligare ett år innan nya 5G-frekvenser delas ut

SÄPO säger sitt om Huawei-förbudet i 5G-nätet
"Kina utgör ett av de största hoten mot Sverige"
