Senaste

Galaxy A55

Foto: Samsung

Samsung släpper A35 och A55

Med trippelkamerasystem

Samsung presenterar idag sina senaste telefoner Galaxy A35 och A55. De två mellanklasslurarna har mycket gemensamt med varandra – båda har 6,6 tum stora AMOLED-skärmar med 120 Hz, 5000 mAh-batteri och tre kameror på baksidan. Galaxy A55 får dock snäppet mer avancerade kameror med bättre mörkerfotografering, natt-porträttläge och 12-bitars HDR-video. Båda telefonerna har också Samsungs Knox Vault, som ska skydda mot attacker både med mjuk- och hårdvara.

Galaxy A55 har en ultravidvinkel på 12 MP, en huvudkamera på 50 MP och en makrokamera på 5 MP. Specifikationerna för Galaxy A35 ser likadana ut, bortsett från att ultravidvinkeln för den är 8 MP. På framsidan sitter det för A55 en kamera på 32 MP och för A35 13 MP.

Galaxy A55 5G och Galaxy A35 5G kommer att finnas tillgängliga i färgernaAwesome Iceblue, Awesome Lemon, Awesome Lilac och Awesome Navy. Pris och tillgänglighet kommer att meddelas senare under 2024.

Mobil, Samsung, Galaxy A35, Galaxy A55, AMOLED, Knox Vault

Galaxy A35

Foto: Samsung

Läs gärna våra regler!