Sony presenterar Xperia 5 II
Verkar trevlig för foto och video

Idag lovade Sony att presentera nya Xperia 5 II och gänget höll vad som lovats. Xperia 5 II är här och erbjuder en familjär upplevelse för Xperia-användare, men kommer med några trevliga uppgraderingar som 120Hz-panel, autofokus med eye tracking i med alla sensorer samt burstbildtagning med 20 bilder i sekunden.
Telefonen kommer med en 6,1 tum stor OLED-panel med Full HD-upplösning, HDR och 120Hz samt kommer köra 21:9-format som sina syskon. Enheten kommer köra Snapdragon 865, inte plusversionen alltså, med 8GB ram och 128GB lagring som går att utöka med minneskort. Batteriet ligger på 4000mAh.
Sony skryter också med att telefonen har hörlursuttag, vilket betyder att användare kan lyssna på musik eller annat ljud samtidigt som telefonen laddas, vilket Sony presenterar som om de vore först med den tanken.
Precis som sina tidigare syskon är 5 II utrustad med tre kamerasensorer på baksidan. Samtliga sensorer har en upplösning på 12MP med 16mm-, 24mm- och 70mm-objektiv. Xperia har fått lite assistans från Sonys Alpha-kameror för att förbättra kameraupplevelse och telefonen kommer med rätt trevliga funktioner som eye tracking-autofokus samt ordentligt burstläge med 20 fps med auto-exponering och autofokus. Givetvis kommer ett omfattande Pro-läge finnas tillgängligt för både videoinspelning och plåtning för att ge dig bättre kontroll.
Kameramodulen i 5 II kommer snarlik den i 1 II och det handlar fortfarande om en trippeluppsättning sensorer på baksidan. Huvudsensorn väntas ligga på 12MP med f/1.7 och en 24mm-objektiv som får sällskap av en ultravidvinkel på 12MP samt en telefoto på 12MP med 3x zoom.
Något Xperia 5 II kommer med är ett omfattande spelläge. Vanligtvis brukar dessa lägen endast låsa ute samtal och aviseringar när du spelar, men på Xperia 5 II får användaren omfattande kontroller som möjlighet att stänga av touchytan på vissa ställen på skärmen för att motverka spöktryck, stänga av autojustering av ljus för en jämnare upplevelse och stänga av knappar som kameraknappen och Side Sense. Utöver det finns relativt omfattande kontroller för inspelning av spelet.
Sony Xperia 5 II kommer släppas 20 oktober och rekommenderat pris ligger på 8990 kronor.
Försök igen





















