Telia lurade vid sim-kortskapning
Telia upptäckte inte själva felet
Under oktober månad lämnade Telia in två stycken incidentrapporter till Post- och Telestyrelsen som beskriver två rätt snarlika händelser där personer har blivit utsatta för sim-kortskapning. Vid två tillfällen har personer ringt Telias kundtjänst och bett om att föra över ett nummer till ett nytt sim-kort och Telia har gjort detta utan att ha gjort någon ordentlig granskning om personen som ringt ansvarar för numret. Telia upptäckte aldrig problemet, utan det var kunderna själva som hörde av sig till Telia för att fråga varför deras nummer har slutat fungera.
Post- och Telestyrelsen verkar inte gilla Telias incidentrapporter, eller rättare sagt att de inte gillar Telias säkerhet då företaget inte gjorde någon ordentlig granskning av personen i fråga. Post- och Telestyrelsen har sagt till Telia att lämna svar på deras frågor om säkerheten och Telia har fram till 14 december på att göra det.
Surfa.se har varit i kontakt med Telia som inte verkar vilja svara på några frågor om detta för tillfället, men meddelar att svar kommer i samband med deras korrespondens med Post- och Telestyrelsen.