2K Games och EA ska använda Nvidias PhysX
Finnst nu tillgänglig för deras spelutvecklare
2K Games, som publicerar Take-Two Interactives skapelser, och Electronic Arts sade båda i måndags att de kommer att använda Nvidias PhysX-teknologi och göra det tillgängligt för sina studior världen över. Detta betyder dock inte att de enbart kommer att använda sig av PhysX i framtiden.PhysX består ju av en fysikmotor, ett applikationsprogrammeringsgränssnitt och en applikation som designats för att ge utvecklare kreatvis kontroll över hur slutprodukten kommer se ut genom att de kan gå in och titta på sin skapelse i realtid. PhysX fungerar ju också på många plattformar vilket inkluderar PC-datorer men även Xbox 360, PS3 och Wii. PhysX kan accelereras av både x86-microprocessorer såväl som DirectX 10-kompatibla Nvidia GeForce-kort.2K Games kommer att använda PhysX i bland annat i sin kommande titel, Borderlands. Både EA och 2K Games säger att de är väldigt imponerade av resultaten av PhysX och har därefter beslutat sig att använda teknologin.
xbitlabs.com
PC,
Hårdvara,
Nvidia,
PhysX
36.9°
0
Samuel Paulsson
tis. 9 dec 2008, 10:38
6 kommentarer till artikeln
Mirror's Edge till PC (som kommer i januari) kommer att ha PhysX. Otroligt sköna effekter på tyger (flaggor, skynken, osv...)
Vet inte om ME är första spelet ut med PhysX men januari är snart.
av TeaRDoWN, tisdag 09 december 2008 kl 13:06
Clothsimuleringar är knappast något nytt, men skoj att se hårdvarustöd för de där rackarns fysiksimuleringarna ;)
Förhoppningsvis blir det ordenligt stöd för SLI.
av Bert Karlssons Semla, tisdag 09 december 2008 kl 13:37
Tror ni att AMD har trixat ihop något likadant?
av Imgooderthenyou, tisdag 09 december 2008 kl 13:58
Är det bara dx10??
av Ramlösa, tisdag 09 december 2008 kl 14:10
Senaste Shockwave använder PhysX, för de som vill bygga webbspel. Cool va :-)
av Cifius, tisdag 09 december 2008 kl 15:49
Med kommande OpenCL så kommer utvecklare att kunna köra kod på grafikkorten själva vilket gör att physX kommer att bli onödigt :P Det är dock långt kvar innan grafikkortstillverkarna kommer ha stöd för detta i sina grafikkort tror jag. PhysX på Nvidiakort använder väl CUDA som är motsvarigheten till OpenCL?
av Daverix, onsdag 10 december 2008 kl 09:31
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration