Doom på bankomat
Verkar dock svårkontrollerat
Försök igen

Ibland kan man se felmeddelanden poppa upp på bankomater och det avslöjar ganska snabbt vilket operativsystem som de kör. De flesta baserar sig på Windows XP Embedded med specialskriven mjukvara.
Ett par personer i Australien kom på tanken att testa och se om det skulle gå att få igång id Softwares klassiska spel Doom och de tog en gammal bankomat och modifierade den något. Det krävde dock att man kopplade in ett speciellt kretskort som mappade om tangenter till maskinen för att man skulle kunna spela Doom.
Videon ovan visar hur försöket gick och teamet hoppas att få igång nummerpanelen så att det går att använda till spelet. Det talas också om att man ska koppla den inbyggda skrivaren så att man till exempel kan få ett kvitto på att man klarat en nivå i spelet. Det är dock inte så troligt att det går men det känns i alla fall väl värt ett försök.