Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Första programmen till Windows 7 börjar dyka upp Tre stora AV-företag släpper antivirusmjukvara Första programmen till Windows 7 börjar dyka upp Jaha, då var det dags för de första antivirusprogrammen att komma till Windows 7. Microsoft tillkännagav ju för ett tag sedan att de kommer att lansera en fri version av deras antivirusmjukvara för Windows Vista och Windows 7 vid slutet av 2009. Det verkar dock tredjepartstillverkarna in vara så nöjda med.Kapersky Lab, AVG och Symantec har alla tre nu släppt tidiga versioner av sin programvara för Windows 7, men det är ju alltid svårt att slå gratismjukvara fast det är dock vad de hoppas på.Microsoft säger dock att de har en hälsosam relation med antivirusfirmorna och att de samarbetat för att få igång deras program. Men så kommer väl inte Microsoft direkt förlora några pengar på konkurrens med sitt gratisprogram.De kan istället tjäna en del på det och vill förhindra vad som hände med Vista eftersom det fanns väldigt lite antivirusprogram på marknaden då Vista lanserades. dailytech.com PC, Mjukvara, Microsoft, Windows 7, Antivirus
38.1° 0 Samuel Paulsson Samuel Paulsson
ons. 21 jan 2009, 14:09
6 kommentarer till artikeln
vision
jag förstår inte varför microsoft gör ett nytt operativsystem istället för att fixa vista, eller jo ioförsig på så sätt kan dom ju tjäna 1000kr x antalet användare som uppgraderar för att 2 år senare släppa en till halvdan version... det finns fortfarande inget djävla stöd för geforce 5200fx i vista. vad är grejen?
av vision, onsdag 21 januari 2009 kl 15:19
Håkan
vision: Tja.. Välkommen till W7. ;-)
Kan fan i mig inte installera Nero på datorn, är ju lagom intressant att bränna via det extremt sorliga bränningsprogrammet som är inkluderat i utforskaren.
av Håkan, onsdag 21 januari 2009 kl 16:53
Samuel Paulsson
Håkan: testat några gratis brännarprogram? Kanske de fungerar bättre?
av Samuel Paulsson, onsdag 21 januari 2009 kl 18:59
Press play on tape
@vision#1:
5200fx är 6 år gammalt och Nvidia supportar inte det längre. Du kan nog köra XP-driver till den för det är ändå bara ett DX9a-kort.
av Press play on tape, torsdag 22 januari 2009 kl 05:29
PreacherMan
Jag kör Windows 7 på min workstation hemma, och måste säga att det fungerar förvånansvärt bra. Stör mig dock på att dom har totalt massakrerat kontrollpanelen till något helt sorgligt. Antar att det är lika dant i Vista.
av PreacherMan, torsdag 22 januari 2009 kl 09:48
Press play on tape
@PreacherMan#5:
Det finns klassiskt läge på den (Vista) för oss som vet vad vi letar efter, men jag kör alltid inställningarna via direktval i startmenyn (control panel - display as a menu).
av Press play on tape, torsdag 22 januari 2009 kl 12:53
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration