Honeywell presenterar kvantdatorn Model H1
Uppger att det ska vara världens mest kraftfulla kvantdator

Tidigare i år uppgav det amerikanska företaget Honeywell att man skulle utveckla världens mest kraftfulla kvantdator och idag presenterade företaget en kvantdator som fått namnet "Model H1".
Honeywells Model H1 har "bara" 10 så kallade qubitar men ska enligt företaget vara den kvantdator som för tillfället kan leverera högst "kvantvolym". Kvantvolym (Quantum Volume) är ett mått som utvecklats av IBM och som ska beskriva en kvantdators prestanda i kapacitet och felprocent. Detta då IBM, och andra, anser att antalet qubits inte riktigt går att översätta till prestanda i kvantdator-världen.
Honeywell uppger att Model H1 har ett kvantvolym-värde på 128, betydligt mycket högre än IBM:s kvantdator Raleigh, vilken presenterades i januari i år, som har ett kvantvolym-värde på 32. Honeywell har tidigare uppnått ett kvantvolym-värde på 64 med en kvantdator som hade 6 qubits medan IBM i augusti meddelade att man uppnått ett kvantvolym-värde på 64 i ett system med 27 qubitar.
Det ska dock observeras att Google och flera andra utvecklare av kvantdatorer inte använder sig av kvantvolym-värdet alls. Det är med andra ord i dagsläget väldigt svårt att avgöra vilken eller vilka kvantdatorer på marknaden som faktiskt ska anses vara de mest kraftfulla. Då kvantdatorer inte heller används i någon vidare större praktisk utsträckning än så länge så kanske det egentligen inte heller är särskilt intressant i dagsläget.
Här nedan hittas en roadmap från Honeywell hur de ser sina H-system för kvantdatorer ska utvecklas från nu fram till och med 2030.

Honeywell ska visa upp ny kvantdator
Säger att det ska bli världens kraftfullaste

Google uppger att man uppnått quantum supremacy
Bekräftar nu kvantöverlägsenhet officiellt

CES 2019
IBM visar upp kvantdatorn IBM Q System One
Kvantastiskt snygg!
