Lenovo öppnar upp Magic Bay på sina laptops
Hoppas att andra tillverkare vill göra tillbehör till datorerna

För två år sedan introducerade Lenovo något man kallade för "Magic Bay" till en av sina laptop-modeller, ett system med vilket det gick att fästa olika typer av tillbehör på skärmens övre kant. Nu uppger Lenovo att man öppnar upp detta i hopp om att andra tillverkare vill ta fram olika tillbehör till deras laptops.
Än så länge har Lenovo själva släppt en webbkamera, ett 4G-modem, extrabelysning samt en liten extraskärm som går att ansluta till de av Lenovos laptops som har stöd för Magic Bay. Om Lenovo redan idag har Magic Bay-samarbeten på gång med andra företag är inget som nämns.
Magic Bay gjorde sin debut på Lenovos ThinkBook 16p och har sedan dess dykt upp på flera modeller, bland annat de senaste modellerna ThinkBook 14 Plus och 16 Plus.



Läs gärna våra regler!