Microsoft börjar sälja utvecklingsdator för Windows på ARM
Minidator med Snapdragon-processor

ECS LIVA Mini Box QC710
Microsoft har börjat sälja en minidator som verkar passa de utvecklare som är intresserade av att utveckla för Windows på ARM-arkitekturen. Microsoft skriver själva om datorn som kallas för ECS LIVA Mini Box QC710:
"ECS LIVA Mini Box QC710 delivers Microsoft Windows, low power consumption, reliable Bluetooth, and high-speed WiFi connectivity. Its responsive computing provides an ideal testing platform for Windows on Snapdragon (ARM) apps."
Datorn har en prestanda som kanske mer efterliknar den som finns på maskiner som är tänkta för att köra Windows på ARM. Datorn rullar på en Qualcomm Snapdragon 7c-processor och har 4GB RAM samt 64GB lagringsminne, det sistnämnda går att utöka via ett microSD-kort om man skulle känna för det.
Vidare har datorn Wi-Fi, Bluetooth 5, HDMI, en USB-C-ingång (för strömkälla), en USB 2.0-ingång, en USB 3.2-ingång samt Ethernet-ingång. Datorns mått ligger på 35.05 x 119.13 x 116.58 mm vilket gör den ungefär lika stor som en Apple TV.
Skulle man vara intresserad av en ECS LIVA Mini Box QC710 så kostar denna 219 dollar.




Läs gärna våra regler!