Microsoft bygger om sitt huvudkontor
Redmond får en ansiktslyftning
Ingen video laddad. Detta kan bero på adblocker.
Försök igen
Försök igen

Microsoft har visat upp skisser på hur man tänker att förändra utseendet på sitt campus i Redmond i USA under ett fem år långt projekt.
Det handlar om både renovering samt nybyggnation och när man kommer att vara klara kommer campuset att bestå av sammanlagt 131 byggnader där företagets 47.000 anställda i området kommer att arbeta. Det kommer även att finnas plats för 8.000 kommande anställda och man kommer även att lägga 150 miljoner dollar för att förbättra transportsystemen runt campuset.
Vidare kommer det att byggas ett nytt torg, löparbanor samt anläggningar för butiker, cricket och fotboll. Bygget kommer att påbörjas nästa höst och kommer enligt nyhetsbyrån Bloombergs att kosta ett okänt antal miljarder dollar.