Razer släpper Huntsman V2 Analog
Med rätt avancerade brytare

Razer har presenterat en ny version av tangentbordet Huntsman som kommer med rätt intressanta brytare. Razer kallar brytarna för Analog Optical Switches och de nya brytarna ger dig precis så mycket kontroll du skulle vilja ha. Brytarna har två aktiveringspunkter på 1,5 respektive 3,6 millimeter som du kan använda för olika inputs, vilket betyder att du till exempel kan ta fram en granat vid första aktiveringspunkten och kasta denna vid andra punkten. Brytarna har även analog input, vilket låter dig använda knapparna likt en joystick på en handkontroll. Den analoga funktionaliteten ska lira med alla spel som har stöd för handkontroller och man har möjlighet att justera de olika aktiveringspunkterna via mjukvaran Razer Synapse.
Utöver detta är tangentbordet utrustat med doubleshot PBT-knappar som ska kunna användas länge utan att de slits ut. Vidare har tangentbordet dedikerade mediaknappar och ett vridreglage för volym. Utöver det följer ett handledsstöd av fejkläder som fästs till tangentbordet med magneter samt USB 3.0-passthrough. Sedan har tangentbordet givetvis fullt Chroma-stöd.
Razer Huntsman V2 Analog går att köpa nu via Razers hemsida och priset ligger på 269 euro. Tangentbordet kommer även dyka upp i elektronikbutiker inom en snar framtid.
Försök igen












