Ryskt företag visar upp dator med inhemsk processor
Kommer Elbrus-8S palla amerikansk konkurrens?

Det statliga ryska företaget Ruselectronics har visat upp den första datorn som kör företagets egenutvecklade processor Elbrus-8S.
Processorn innehåller åtta kärnor men mer exakt prestanda än så har varit svårt att hitta angående Elbrus-8S. Ruselectronics säger att Elbrus-8S ska vara fyra gånger snabbare än företagets tidigare processor Elbrus-4S. Ruselectronis släppte Elbrus-4S men den häcklades då något av teknikjournalister där en jämförde processorn med sådant som Intel och AMD släppte 1999.
Anledningen till att Ryssland arbetar för att ta fram egna datorkomponenter beror på att man vill minska sitt beroende av amerikanska företag. Det är sedan tidigare känt att Ryssland håller på att utveckla ett eget operativsystem för mobiler som baseras på Jollas operativsystem Sailfish.
Jolla Sailfish OS får tummen upp av ryska regeringen
Det finska operativsystemet kommer leva vidare

Rysk mobiltillverkare släpper Sailfish OS-telefon
Plural Oysters SF

MWC 2017
Jolla ska utveckla operativsystem åt Kina
Mobil-OS helt fritt från Android
