Senaste

Samsung visar upp ultrasnabbt minneskort

Är snabbare än SSD-diskar

Foto: Samsung

Samsung har visat upp nya minneskort som kan läsa data med en hastighet på 800 MB/s. Man kallar de nya korten för "SD Express microSD" och säger att de kan läsa data mer än fyra gånger så snabbt som traditionella microSD-kort som är baserade på UHS-1-standarden.

Vidare säger man att det även är möjligt att läsa data från SD Express microSD upp till 1,4 gånger snabbare än SSD-diskar baserade på SATA-gränssnittet. Samsung skriver i en pressrelease att deras nya minneskort framför allt ska vara utvecklade för att köra AI-modeller lokalt på till exempel mobiltelefoner. De nya SD Express microSD-korten kommer att släppas någon gång senare i år.

Samsung presenterade även två UHS-1-microSD-kort i sina Evo- och Pro-serier som rymmer hela 1TB data. Samsung nämner inte vilka överföringshastigheter dessa kort har. Tidigare har Evo-korten dock haft en läshastighet på upp till 130MB/s medan Pro-serien haft en läshastighet på upp till 160MB/s. Dessa minneskort är planerade att släppas på marknaden någon gång under årets tredje kvartal.

Samsung har än så länge inte nämnt vad priserna för deras nya SD-kort kommer att ligga på.

PC, Tillbehör, samsung, minneskort, SD Express, UHS-1

Foto: Samsung

Läs gärna våra regler!