Senaste

Bandai presenterar Tamagotchi Paradise

Innehåller en hel planet med Tamagotchis

Det japanska leksaksföretaget Bandai har presenterat en ny Tamagotchi, den elektroniska leksaken vars första version släpptes för snart 30 år sedan. Den nya modellen har fått namnet "Tamagotchi Paradise" och är försedd med ett zoom-reglage som gör att användaren kan zooma in och ut på en planet fylld med tamagotchis.

Zoom-reglaget kan även användas om man vill kolla in en specifik tamagotchi lite närmare, till exempel om den har blivit sjuk. Det finns en dockningsport på Tamagotchi Paradise som gör att två användare kan koppla ihop sina enheter och låta deras tamagotchis umgås med varandra.

Tamagotchi Paradise släpps i juli och kommer då att kosta någonstans mellan 400-500 kronor. I videoklippet nedan kan ni kolla in lite mer av grejerna som går att göra med den nya Tamagotchi-modellen.

Pryl, Leksaker, Tamagotchi, bandai namco, paradiseVia tamagotchi-official.com

Läs gärna våra regler!