Drönaren Helius ser ut som en flygande termos
Utvecklad för övervakning

Det amerikanska företaget Ascent AeroSystems har visat upp en ny drönarmodell som man kallar för Helius. Den lite udda formade drönaren är primärt avsedd för att användas för övervakning och spaning av till exempel polismyndigheter.
Helius är försedd med en kamera på 12,3 megapixel som kan spela in 4K-video med en hastighet på 60fps eller Full HD med 240fps. Det finns ingen mekanik för att zooma, panorera eller tilta kameran, utan detta sköts helt digitalt.
Drönaren kan hålla sig flygande i cirka 30 minuter på en laddning batterier, och batteriet ska gå att byta ut på under 30 sekunder om man vill ha upp drönaren i luften snabbt igen. Som synes på bilden ovan kan drönaren lyfta direkt från operatörens hand, något som även det kan vara smidigt om man vill ha upp den i luften snabbt. Drönaren ska även vara förhållandevis tyst och uppges ha en ljudstyrka på 40 dBA på 30 meters avstånd.
Helius går att köpa nu och kostar 4500 dollar, motsvarande cirka 45.500 kronor. I videoklippet nedan kan ni kolla in drönaren lite närmare.









Läs gärna våra regler!