Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
En Sony Vaio med SSD-disk Vaio G är en lättviktare med lång batteritid En Sony Vaio med SSD-disk Sony kommer nu med en 12,1 tum stor Vaio som använder SSD-disk istället för traditionell hårddisk och datorns vikt ligger på runt 860 gram.Den inbyggda SSD-disken är på 32GB och skärmens upplösning är på 1024x768 pixlar. För att uppnå den låga vikten har är datorns hölje tillverkat i kolfiber. Med standarbatteriet har man en batteritid på 6,5 timmar och med extrabatteriet så kan man använda datorn i hela 12,5 timmar på en laddning. Just dessa siffror brukar ju som bekant inte alltid riktigt stämma. Det är i alla fall min erfarenhet.Den billigaste modellen i Vaio G-serien med SSD-disk kommer att kosta cirka 13 400 kronor i Japan. Samma modell med en 40GB standardhårddisk istället för SSD-disken går för cirka motsvarande 9 500 kronor i Japan. engadget.com Pryl, , sony, vaio, bärbart, ssd Via akihabaranews.com
37.9° 0 Wille Wilhelmsson Wille Wilhelmsson
ons. 11 apr 2007, 13:43
16 kommentarer till artikeln
ptz0n
Nu tycker jag att det är dags för Apple att slänga in SSD-disk i en 12" MacBook Pro, eller vad tycker ni?
av ptz0n, onsdag 11 april 2007 kl 15:34
Wille Wilhelmsson
Ja gärna för mig. Helst i en 10-tums-burk. Då kan det eventuellt bli en "switch" för mig med...
av Wille Wilhelmsson, onsdag 11 april 2007 kl 15:37
Tenrou
G-serien har funnits ett bra tag, nyheten är att de nu släpper en version med SSDrive.
av Tenrou, onsdag 11 april 2007 kl 15:41
Didrik
Så dubbla priset här i Sverige som vanligt då?
av Didrik, onsdag 11 april 2007 kl 16:25
Hello Gorgeous
Och för oss som inte vet vad SSD teknik innebär? :)
av Hello Gorgeous, onsdag 11 april 2007 kl 16:43
Ingsoc
SSD är baserad på flashminnen istället för magnetskivor. Snabbare, strömsnålare, svalare men dyrare...
av Ingsoc, onsdag 11 april 2007 kl 17:03
Steddie
Jag kan tänka mig köpa en... Bara man slipper japanskt tangentbord :-)
av Steddie, onsdag 11 april 2007 kl 17:53
????
Ingen större skillnad på japanskt och engelskt tangentbord (så att skriva på svenska är inga problem). Själv pulade jag ihop denna texten på min MBP med japanskt tangentbord.
av ????, onsdag 11 april 2007 kl 18:28
ottosson
Bra att de kommer datorer med ssd-diskar, men frågan är vem som vill ha en dator med 32GB. Installera vista o nåra program så är de slut sen :P Kan ju köra med extern, men lite meckigt dock!
av ottosson, onsdag 11 april 2007 kl 20:34
HenkusFilijokus
32GB räcker gott och väl för XP och program.
För mig ockuperar detta under 15 GB.

Vet inte hur mycket plats en Vista-installation upptar men jag skulle inte tro att det är så stor skillnad.
av HenkusFilijokus, onsdag 11 april 2007 kl 21:24
lanefuller
En prisskillnad på 4000spänn för versionen med/utan SSD-disk känns otroligt mycket...
av lanefuller, onsdag 11 april 2007 kl 23:54
Horst
Sony Vaio >> Mac
av Horst, torsdag 12 april 2007 kl 00:55
Loudog
Jag vill ha en extremt tunn och mobil 13" mbp med SSD-disk, och UTAN optisk enhet. Istället kan man ha en extern superdrive-enhet även innehållande en fet hårddisk. Och allt a la macmini-style. Denna enhet ska vara även gå att nå via wifi från laptopen, och inte bara från ens egen laptop utan från vilken som helst!
av Loudog, torsdag 12 april 2007 kl 02:26
David med hatten
För mig tar Vista upp ca 8 GB, och XP 3 GB. Har båda och Adobe- och Macromediasviten på en 36 GB-hdd... Så man får plats, men det blir inte mycket plats för film och musik kvar.
av David med hatten, torsdag 12 april 2007 kl 08:33
Hello Gorgeous
Tack ump. förstår lite mer av orsaken till hypen nu:)
av Hello Gorgeous, torsdag 12 april 2007 kl 15:29
Ran
Är tangentbordet fullstort förresten?
av Ran, söndag 15 april 2007 kl 01:32
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration