Google Home får fler automatiseringsalternativ
Rullas även ut bättre stöd för vitvaror

Google fortsätter att bygga ut möjligheterna i Google Home-appen med en uppdatering som släpptes igår som ger dig mer kontroll över olika automationer.
Nu ska du kunna skapa rutiner baserade på media och vitvaror. Det går exempelvis att trigga händelser beroende på om TV:n spelar eller är pausad, eller om volymen når en viss nivå. Stödet för vitvaror har också utökats så att du kan starta eller stoppa kompatibla tvättmaskiner och kaffebryggare, samt få notiser om maskinen stannat eller varnar för fel.
Andra nyheter inkluderar möjligheten att aktivera hemlarm, men konstigt nog inte larma av, styra rullgardiner samt beordra robotdammsugare att pausa eller återvända till laddstationen. Man har också gjort det enklare att ge feedback på de nya AI-genererade kamerabeskrivningarna.



Läs gärna våra regler!